بررسی دوباره ی طرح رفراندم مشروعیت نظام

چند روزی است که به مسئله رفراندم فکر میکنم.
به این فکر میکنم که مردم چه چیزی از این تظاهراتها و تجمعات میخواهند.
در سایتها و وبلاگها نظرات مردم را مشاهده کردم مردم آشفته هستند
بعضی ها فکر میکنند مبارزه بدون خشونت تاثیری ندارد و یا مبارزه بدون خشونت شروع میشود و برای نتیجه گرفتن باید درگیری ایجاد کنیم و شورش کنیم.
مردم نمیدانند در آخر چه کاری میخواهند انجام دهند
به نظر من زمان آن فرا رسیده که جنبش سبز وارد مرحله تازه ای شود و بجای ترتیب دادن تظاهرات خیابانی، برای جنبش یک هدف اساسی در نظر بگیرد و مردم را آگاه کند.
با طراحی نظرسنجی های آنلاین و پرداختن به موضوع اهداف جنبش و بررسی نظرات مردم میتوان به راهکار های مناسبی رسید.
به نظر من طرح رفراندم مشروعیت نظام میتواند یک هدف اساسی و مهم باشد.
چند سال قبل نیز این موضوع مطرح شد و فکر میکنم آقای سازگارا اولین بار این موضوع را مطرح کرده بودند.
آن زمان مردم بدین شکل متحد نبودند و پایه های نظام اینقدر متزلزل نشده بود امروز میتوانیم دوباره این موضوع را مطرح کنیم و از مردم نظرخواهی کنیم
این بحث را بیشتر ادامه نمیدهم و منتظر بازتاب آن میمانم امیدوارم آقای سازگارا نظرشان را راجع به طرح قدیمی خودشان بدهند

Advertisements
  • reza
  • 19 ژوئیه 2009

  جنبش سبز برق
  هر خانواده در جنبش برق هركدام 1000 وات اضافه مصرف ايجاد كند
  در سراسر ايران راس يك ثانيه مقرر بصورت خيلي سريع اين كار را انجام دهند. پيشنهاد: آخرين ثانيه عقربه ساعت اعلان اخبار 21:00

  آنهايي كه با ديسپاچينگ وزارت نيرو آشنايي دارند، مي‌دانند اصطلاحي وجود دارد بنام پيك دستشويي:
  در پايان سريالهاي بسيار جذاب كه مخاطب زيادي پيدا كرده، كساني كه به دليل جذابيت فيلم ادرار خود را نگه داشته‌اند در سراسر ايران به سمت دستشويي مي‌روند و طبيعتا هر كدام يك چراغ حدود 100 وات را روشن مي كنند. فرض كنيم 10 ميليون خانوار اين سريال را ببينند و يك دهم آنها نياز به دستشويي پيدا كنند، مي‌شود يك ميليون چراغ. در نتيجه در كل اضافه مصرف مي‌شود 100 مگاوات. يعني پس از اتمام سريالها در عرض يك دقيقه 100 مگاوات اضافه مصرف ايجاد مي‌شود كه كارمندان ديسپاچينگ بايد پيش‌بيني آنرا كرده باشند كه شبكه برق را دچار مشكل نكند. البته 100 مگاوات در مقابل شبكه اي كه 28000 مگاوات ظرفيت نصب شده دارد توان زيادي نيست، ولي همين هم بايد كنترل شود.
  حال فرض كنيم 35 ميليون نفر در اين انتخابات شركت كرده باشند، 5 ميليون به احمدي نژاد و بقيه به مخالفان او راي داده باشند، جمعيت مخالفان احمدي نژاد 30 ميليون نفر خواهد بود. حال فرض كنيم كه بطور متوسط از هر خانواده 3 نفر در انتخابات شركت كرده باشند، مخالفان مي شوند 10 ميليون خانوار. باز فرض مي كنيم كه هر خانواده در جنبش برق هركدام 1000 وات اضافه مصرف ايجاد كند مي شود 10000 مگاوات و حتي اگر ما يك مشاركت 50 درصدي داشته باشيم مي شود 5000 مگاوات كه حدود 18% ظرفيت شبكه برق ايران و 50 برابر پيك دستشويي است. شوك 18% قدرت ناپايداري هر شبكه‌اي را داراست.
  توضيح بالا را براي آن دسته از دوستان آوردم كه به اين كار ايمان ندارند.

  ناپايداري شبكه برق چيست؟
  شبكه برق تشكيل شده از يك مجموعه از نيروگاههاي كوچك و بزرگ كه توسط خطوط انتقال به يكديگر و به مصرف كننده‌ها وصل مي باشند. شوكهاي بزرگ باعث خواهد شد كه يك يا چند نيروگاه از شبكه خارج شده و طبعا بار آنها روي نيروگاههاي بزرگتر سرشكن مي‌شود كه خود شوكي است براي آن نيروگاهها، كه به نوبه خود چند نيروگاه ديگر را از مدار خارج مي‌كند و نهايتا همه نيروگاهها خارج مي‌شوند. و در نتيجه كل كشور دچار خاموشي كامل مي گردد. نكته جالب اينجاست كه در اينحالت برگرداندن نيروگاهها به شبكه كار بسيار پيچيده است و از چند ساعت تا چند روز طول مي كشد. نمونه‌اي كه چند سال پيش در آمريكا اتفاق افتاد اين كشور را 2 روز به خاموشي كامل برد.
  حال چگونه اين كار را انجام دهيم كه بيشترين راندمان را داشته باشد:
  1- همه مخالفان در سراسر ايران راس يك ثانيه مقرر بصورت خيلي سريع اين كار را انجام دهند. پيشنهاد: آخرين ثانيه عقربه ساعت اعلان اخبار 21:00
  2- همه افراد خانوار بسيج شده و هر كدام يك وسيله برقي را وارد مدار كنند.
  3- قبل از شروع اين كار منزل در حالت كمترين مصرف باشد. يعني ترجيحا همه ادوات برقي غير از تلويزيون را از مدار خارج كنيد.
  4- از وسايل پرمصرف شروع كنيد. وسايل حرارتي مثل اطو و هيتر بالاترين مصرف را دارند. يك هيتر به تنهايي 3000 وات مصرف دارد. معمولا همه چراغهاي يك منزل بيشتر از 1000 وات هستند.
  5- مصرف را آنقدر زياد نكنيد كه كليد يا فيوز بپرد. معمولا پس از اولين پريدن دستتان مي آيد.
  6- هر روز حداقل يك نفر را قانع كنيد كه به اين جنبش بپيوندد.
  7- اين ايميل را حداقل براي 10 نفر بفرستيد.

  بديهي است در روزهاي اوليه بدليل اينكه اين جنبش همه گير نشده اين كار به خاموشي كامل شبكه برق منتج نخواهد شد ولي برق تعدادي از محلات و شهرها قطع خواهد شد كه بر‌اساس آن شما متوجه اثر كار خود خواهيد شد.
  دليل همه اين كارها چيست؟
  1- ما بعد از انتخابات بصورت ميليوني وارد خيابانها شديم تا اعتراضمان را نشان دهيم. كودتاگران با كثيف‌ترين ترفندها سعي كردند كه فضاي رعب و وحشت ايجاد كنند و به خيال خودشان اعتراض را سركوب كنند. ما با اين كارمان دوباره امكان اعتراض ميليوني را خواهيم داشت. و عملا به كودتاگران مي فهمانيم كه ترفندشان شكست خورده است.
  2- به دليل 30 سال روند اميد كشي، هنوز خيلي‌ها اميد لازم براي حركت را ندارند. ما با روشن نگاه داشتن چراغ اعتراض رفته رفته اميد را به اين دسته باز مي‌گردانيم و آنها را با خود همراه مي‌كنيم.
  3- در اين روش هيچ كس آسيب نمي‌بيند، هيچ كس كشته نمي‌شود، هيچ كس بازداشت نمي‌شود. و از طرفي كودتاگران به دليل اينكه هيچ غلطي نمي‌توانند بكنند (نه كسي را مي‌توانند بزنند، نه كسي را بكشند و … ) از عصبانيت به حد انفجار مي‌رسند.
  4- بدليل اينكه برق همه قطع مي‌شود (موافقان و مخالفان كودتا) تلويزيون امكان تحريف يا تضعيف واقعيت را نخواهد داشت.

  از همين امشب شروع كنيد.

  • reza
  • 19 ژوئیه 2009

  همه و همه باید به دعوت رئیس جمهور موسوی پاسخ مثبت بدهیم و روز سه شنبه 30 ام تیر راس ساعت 21 همزمان با شروع اخبار حداقل یکی از وسایل پر مصرف برقی (اتو ، پلو پز ، جاروبرقی ، لباسشویی ، …. را روشن کنیم. اگر همشو چه بهتر!

  • reza
  • 19 ژوئیه 2009

  هماهنگی برای خاموشی سبز سراسری – سی تیر 1388
  درباره اهمیت طرح خاموشی سراسری 30 تیر هر چه بگوییم کم گفته ایم (اگر نمی دانید طرح خاموشی سبز چیست به این صفحه مراجعه کنید). نماز جمعه 26 تیر ماه فقط نشان دهنده عزم قاطع مردم برای پیروزی بر رژیم کودتا و وجود شکاف عمیق در بدنه حاکمیت نبود. ربوده شدن شادی صدر و ضرب و شتم نمازگزاران نشان داد که کودتاچیان هم عزمی راسخ بر سرکوب و حفظ قدرت دارند و البته جز این نیز نمی توان انتظار داشت. واقعیت این است که با توجه به خشونت طلبی سرکوبگران فرصت برای تجمعات گسترده به ندرت به دست می آید و در زمان بین تجمعات زمزمه “تمام شدن جنبش” بالا می گیرد. از این رو یافتن وتثبیت روشهای مبارزه گسترده، کم خطر و تکرارپذیر برای ما اهمیت بسیار بالایی دارد. شکی نیست که مبارزاث منفی، فرسایشی و غیر متمرکز (نظیر آنچه آقای سازگارا توصیه می کنند) می تواند در بلند مدت کودتاچی ها را به زانو در می آورد. اما در عین حال جنبش نیاز دارد که به طور مستمر حضور گسترده خود را به رخ سرکوبگران بکشد و به ناامیدان و “شکسازان” یادآوری کند که این جریان متوقف شدنی نیست. موفقیت طرح خاموشی سبز سی تیر نه تنها هرگونه شکی درباره صلابت جنبش را خواهد زدود بلکه به کودتاچی ها نیز نشان خواهد داد که ایجاد فضای امنیتی در خیابان ها برای ادامه حکومت بر مردمی مصمم و ناراضی کافی نیست.
  جنبه بسیار مهم دیگر طرح خاموشی سبز جنبه ملی آن است. حتی الله اکبرهای شبانه ما بُردشان در سطح شهرمان است و در شهرهای کوچک که الله اکبر گوها راحت نر قابل شناسایی هستند این روش ابراز همبستگی چندان عملی نیست. اما در طرح خاموشی سبزسراسری سی تیرهر ایرانی حتی در روستاهای کم جمعیت می تواند با جنبش سبز همراه شود.
  در زمان کوتاه باقی مانده چه باید بکنیم؟
  – با تمام آشنایان و دوستانمان تماس بگیریم و آنها را در مورد طرح توجیه کنیم. به خصوص با خودمان فکر کنیم چه کسانی از اقوام و دوستانمان با کسانی که معمولا از اینترنت و استفاده نمی کنند در تماس هستند. مثلا به خاله بزرگ خودتان یا ننه جون آقای کروبی فکر کنید. درست است که آنها به اینترنت دسترسی ندارند اما هم دلهای مهربانشان با ماست و هم ایشان به شبکه اجتماعی بسیار بزرگی دسترسی دارند که ما نداریم. آنها را درباره این طرح (و سایر برنامه های نافرمانی مدنی) قانع کنید و از ایشان بخواهید هر چه سریعتر در میان آشنایانشان اطلاع رسانی کنند.
  – ساعتهامان را به ثانیه دقیق کنیم تا حتی اگر صدا و سیما اخبار را به موقع پخش نکرد باز هم بتوانیم طرح را اجرا کنیم. به دیگران هم بگوییم این کار را بکنند.
  – با شخصیت های معروف جنبش نظیر آقایان سازگارا، مخملباف و ابراهیم نبوی و همچنین دوستانی که وبسایت یا وبلاگهای پر خواننده دارند تماس بگیریم و از آنها بخواهیم که از طرح های گسترده نافرمانی مدنی ( از جمله خاموشی سی تیر) حمایت کنند.
  – به یاد داشته باشیم که این طرح اولین نافرمانی مدنی سراسری از نوع خود در ایران است. حتی اگر خاموشی سبز سی تیر با موفقیت کامل مواجه نشد دلسرد نشویم. به تدریج و با مداومت فرهنگ نافرمانی مدنی را در جامعه بسط می دهیم و با این گونه تمرین ها استراتژی

  • reza
  • 19 ژوئیه 2009

  سبزها ساعت ۹ شب سی‌ام تیرماه ایران را در خاموشی مطلق فرو خواهند برد
  http://www.mowjcamp.com/article/id/974
  بر اساس اخبار رسیده از منابع خبری متعدد، سبزهای سراسر ایران در اعتراض گسترده به کشتارهای وحشیانه اخیر، سی‌ام تیرماه راس ساعت ۹ شب، ایران را در ماهگرد کشته شدن تعدادی از هم‌وطنان ایرانی از جمله ندا آقاسلطان در تاریکی مطلق فرو خواهند برد. این کار از طریق روشن کردن وسایل برقی پرمصرف مثل اتو صورت خواهد گرفت.

  بر اساس اخباری که در وبسایت‌ها و وبلاگ‌های مختلف از دو روز پیش منتشر شده است، اعضای جنبش سبز ایران در یک نافرمانی مدنی گسترده و در ماهگرد کشتار خونین سی‌ام خرداد با روشن‌ کردن وسایل پرمصرف برقی خود در راس ساعت ۹ شب سی‌ام نیرماه ایران را با بحران برق مواجه خواهند ساخت و شهرهایشان را در سوگ عزیزان به خون خفته خاموش خواهند کرد.
  در اطلاعیه‌ای که امروز از سوی شمار گسترده‌ای از کاربران اینترنتی منتشر شده است، از هم‌وطنان ایرانی خواسته شده که راس ساعت ۹ شب ۳۰ تیرماه، همزمان با شروع اخبار، اتوی خود را با قرار دادن روی آخرین درجه به مدت چهار دقیقه روشن بگذارند. افراد در صورت تمایل می‌توانند دو یا سه وسیله برقی پرمصرف را همزمان با هم روشن کنند و از این طریق در این اعتراض مدنی شرکت کنند. گفتنی است این شیوه اعتراض مدنی در طی هفته‌های اخیر همزمان با پخش اولین سخنرانی احمدی‌نژاد در صداوسیما صورت گرفته بود و به دلیل بحران الکتریسیته در تهران، برق شهرستان‌ها قطع و سهم آن در طول سخنرانی به استان تهران داده شده بود

  • reza
  • 19 ژوئیه 2009

  جنبش سبز اتو ، به درخواست فیس بوک رییس جمهور موسوی
  http://www.facebook.com/mousavi?ref=nf

  در بزرگترین اعتراض مدنی میلیونی ، قانونی و شبانه ایران و در سه شنبه شب 30 تیر ماه 1388 به یاد جان باختگان روز 30 خرداد که در حکومت نظامی کشته شدند از جمله ندا آقا سلطان از مردم ایران درخواست می گردد دقیقا در ساعت 9:00 شب و با آغاز اخبار ساعت 9:00 همگی یک وسیله برقی پرمصرف (ترجیحا اتویی که روی درجه آخر هست و یا جاروبرقی ، سشوار ، هیتر و … ) را به مدت 240 ثانیه ( 4 دقیقه ) به برق متصل کنید (اگر می خواهید بیشتر تاثیرگذار باشید همزمان 2 یا 3 وسیله را با هم به برق بزنید) توجه کنید که زمان بسیار وبسیار مهم است. در صورتی که حتی 10 ثانیه تاخیر داشته باشید از قافله عقب خواهیم ماند

  • علی
  • 19 ژوئیه 2009

  من با این حرفت موافقم ولی احساس می کنم حالا برای این کار زود باشه.
  مطرح کردن این بحث یعنی رفراندوم کلی برای این نظام جابر به نظرم باعث میشه که نا دون های این کشور حمله ی
  شدیدی به خاتمی کنند.

  • سبز
  • 20 ژوئیه 2009

  چه خواهند کرد:

  طرح اول آنوری‌ها: ماندن احمدی نژاد: آنوری‌ها سعی در ابقای وضع دارند. آنها معتقدند می‌توانیم با پول و فشار و سرکوبی و تزویر و تطمیع و تهدید بحران را پشت سر بگذاریم. هر چند به حرفهایی که می‌زنند اطمینان کاملی ندارند، اما مجبورند بین ماندن بیشتر در قدرت و نابودی زودتر آخرین تلاششان را انجام دهند.

  طرح دوم آنوری‌ها: ترور احمدی نژاد: آنوری‌ها معتقدند با ترور ایشان و انداختن همزمان تقصیر آن به گردن عواملی نامشخص چون آمریکا و اسراییل و دشمن و موسوی و خاتمی و غیره زمینه را از یکطرف نظامی‌تر می‌کنند و با گردن کج و چشم گریان و با شعار «مظلوم احمدی نژاد» سرکوب را شدیدتر و وحشیانه تر می‌کنند و از طرف دیگر با تشکیل دولتی موقت که عمری بس طولانی خواهد داشت در پشت چهره‌ای معتدل و مردمی سعی در پشت سر گذاردن بحران و نجات خود می نمایند.

  مشکل هر دو طرح این است که نمی‌توان به نتایج آنها امیدوار بود.

  طرح اول اینوری‌ها: طرح نرم‌تر: کوشش در این است تا به آنوری‌ها تفهیم شود با به زندان انداختن و محاکمه احمدی نژاد و محصولی و کردان و شریعتمداری و رجبی و امثالهم تا رفع بحران و دادن قدرت به موسوی که از خودی هاست از چپ شدن جنبشی که می‌تواند کار را به آنجایی بکشد که نه اینوری ها بمانند نه آنوری‌ها جلوگیری کنند.

  طرح دوم اینوری‌ها: طرح خشن‌تر: با ایزوله کردن و جلب هر چه بیشتر افرادی از آنوری‌ها مراکزی مهمی چون رادیو تلویزیون را در دست بگیرند و نظام را سرنگون کنند و جمهوری اسلامی دوم را با ریاست موسوی و کروبی و جمع کثیری از روحانیون کم و بیش سکولار برپا کنند.

  هر کدام از این دو طرح می‌تواند جنبش را به پیروزی‌های بسیار اما نه کاملی دست یاباند، آنچه بعد رخ خواهد داد بسته به آگاهی اکثریت کسانی است که تغییر را تا کجا طالب باشند.

 1. سلام دوست عزیز
  این مطلب امروز توسط آقای خاتمی، و همینطور مجمع روحانیون مبارز مطرح شده. البته نوع الکترونیکی اون خیلی جالب نیست به نظر من باید یک همه پرسی یا رفراندوم رسمی با نظارت مراجع بین المللی برگزار بشه. چیزی که توش تقلب نباشه و جامعیت هم داشته باشه
  موفق و پیروز باشید

  • زهرا
  • 20 ژوئیه 2009

  بنظر من بهترين راه الان همينه بايد اقاي موسوي و خاتمي برنامه ريزي كنن براي پيش بردن اين هدف و پييگيري اونا در اين زمينه نشون ميده كه چقدر با مردم همراهن

  • reza
  • 20 ژوئیه 2009

  بعد از اعلام نتايج انتخابات به خود پيچيدي كه كاري بكني ولي نااميد بودي

  خواستي كه در راهپيمائيها شركت كني ولي سركوبت كردند

  برادران و خواهرانت را بخون كشيدند و تو جز گريه كردن راهي نداشتي

  و با وقاحت تمام تحقيرت كردند و تو خشمت را در سينه ات فرو ريختي

  30 تير راس ساعت 9:00 شب جبران مي كنيم

  همه باهم در يك ثانيه همه وسايل برقي را به برق مي زنيم

  و بعد از 4 دقيقه كليد اصلي ساختمان را قطع مي كنيم

  و دوباره بعد از 4 دقيقه كليد را وصل مي كنيم

  بگزاريد ثانيه هاي اعلان اخبار دروغ پراكني رژيم، كابوس قدمهاي مرگشان شود

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: